> eTwinning

eTwinning projekt: Explore Life With Maths

Autor: Marina Kopjar, 21. 6. 2023.

Učenici 5.a razreda sudjelovali su tokom drugog polugodišta u eTwinning projektu „Explore Life With Maths“, vođeni učiteljicom matematike Marinom Kopjar. U projektu su sudjelovali učenici iz četrnaest osnovnih škola, iz četiri države: Turske, Srbije, Jordana te mi jedini iz Hrvatske.

Naš je život isprepleten s matematikom. Matematike ima u našem tijelu, u našoj prirodi, u tehnološkim alatima koje koristimo, u obrocima koje pripremamo, u sportu... Zato je ovaj projekt osmišljen kako bi našim učenicima pokazao kako je matematika povezana sa situacijama iz svakodnevnog života.

Izradili smo poster i logo za naš projekt, te sa partnerima u projektu odabrali najbolje prijedloge. Prepoznavali smo geometrijske likove i tijela u našoj okolini, a zatim izgradili model grada od papirnatih geometrijskih tijela. Proučili smo što je to biomimikrija, primjere naveli u biltenu koji smo sami osmislili. Napravili smo i origami helikoptere te leteće papirnate propelere, a kao imitaciju leta vretenca. Orijentaciju u okolini smo vježbali korištenjem karata grada i tlocrta naše škole.

Tokom projekta imali brojne suradnje s partnerskim školama: online sastanke učitelja i učenika, kreiranje i igranje online matematičkih igara, akrostiku s matematičkim izrazima, izradu slikovnice o broju Pi, izradu kalendara u kojem smo predstavili različite skupove brojeva, lančanu igru „Tko sam ja?“ s geometrijskim likovima, izradu časopisa s matematičkim sadržajima i člancima o vezi matematike i stvarnog života.