Eko tim na mobilnosti u Austriji

Autor: Draženka Kolonić, 29. 5. 2019.

U  partnerskoj školi  International School Carinthia u Austriji, Velden am Worthersee održana je treća, posljednja aktivnost učenja, poučavanja i treninga u sklopu Erasmus+KA2 projekta Connected with the EnvironmentAktivnost je održana od 20.5. – 24.5 2019.g. Prisustvovalo je šest učenika iz naše škole koji su radili na aktivnostima IV.modula - Ecology, a to su: Dina Bekić, Mirjam Bezak, Magdalena Tot, Filip Grabar, Petar Hacek i Marko Grđan. S njima su kao voditeljice bile učiteljica Draženka Kolonić, koordinator projekta i ravnateljica škole Karmen Hans Jalšovec.

Učenici su prezentirali rad na zadacima iz posljednjeg  IV.modula – Ecology koje smo rješavali u periodu između dvije mobilnosti. U Veldenu su učenici sudjelovali u debatama na temu klimatskih promjena. Vrlo dobro su se snašli u internacionalnim timovima, te branili stavove svoje debatne grupe. Zadnji dan mobilnosti učenici su debatirali pred gostima iz lokalne zajednice kojima je ujedno i  predstavljen cijeli projekt.

Za vrijeme boravka u Veldenu učenici su upoznali grad i okolicu, te jezero na kojem je smješten. Sudjelovali smo na jednodnevnom izletu i na jezero Ossiacher See gdje smo se vozili brodom i sudjelovali u team buildingu u adrenalinskom parku. Osim tog izleta, na izletu u Klagenfurt posjetili  smo Kelag – austrijsku tvrtku za opskrbu energijom kako bi se upoznali s ekološkom proizvodnjom i uporabom energije. Osim toga posjetili smo i projektni umjetnički centar For Forest gdje su nas mladi umjetnici upoznali sa svojim ekološkim aktivnostima, posebno s događajem For Forest koji će se u rujnu održati na stadionu u Klagenfurtu.

Službeni radni jezik cijelog  projekta je engleski, pa smo svi zajedno ponovno razvijali i usavršavali i svoje jezične kompetencije. Učenici su boravili kod svojih austrijskih domaćina, upoznali se s njihovim načinom života, dolaska i odlaska u školu. Stečena su i nova međunarodna prijateljstva.

Sve aktivnosti u sklopu projekta financirane su iz Europskih fondova, a odobrene od strane Agencije za mobilnost i programe EU.