XVI. Theaterspiele

Autor: Željka Hutinski, 15. 4. 2019.

U Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu održavale su se XVI. Kazališne igre na njemačkom jeziku – Theaterspiele od 11. – 13. 4. 2019. na kojima se dramska grupa na njemačkom jeziku Die Helden predstavila s predstavom Von den Kindern.

Theaterspiele je projekt koji je u ovih 16 godina izrastao u međunarodnu manifestaciju uz jaku potporu i pokroviteljstvo Veleposlanstva Republike Njemačke, Zaklade podunavskih Švaba iz Stuttgarta, Središnjeg ureda za školstvo u inozemstvu pri Ambasadi Republike Njemačke, Austrijskog kulturnog foruma, Grada Varaždina, Varaždinske županije, Međimurske županije, Općine Vidovec i ostalih općina te brojnih medijskih pokrovitelja.

Cilj Dramskih igara na njemačkom jeziku je promicanje njemačkog jezika na ovom području, razvoj suradnje između škola, osnovnih i srednjih, vrtića i fakulteta koji sudjeluju i to ne samo na području Republike Hrvatske nego i na međunarodnoj razini. Cjelokupna manifestacija odvija se u tri dana kroz koje je svakoj dramskoj skupini omogućeno da nastupi sa svojom predstavom na njemačkom jeziku u jedinstvenom prostoru Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu te nije natjecateljskog karaktera, već revijalnog.

Na ovogodišnjim Kazališnim igrama gostujuće grupe i gosti došli su iz Njemačke, Austrije, Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Rumunjske, Mađarske i naravno Hrvatske. Sudjelovale su sveukupno 54 grupe s više od 900 sudionika.

Naša škola po drugi puta je sudjelovala u Kazališnim igrama te su se predstavili članovi dramske grupe Die Helden, učenici 5., 7. i 8. razreda: Bard Krsto Plemić, Tina Milijaš, Ana Bobić, Marija Čampa, Lara Pavetić, Jana Markulinčić, Jana Jozić, Ema Dvorščak, Tonka Igrec, Ivona Suhić, Mia Kovačić, Petar Drožđek, Tia Marija Milak, Beata Talan i Jurica Lazar. Pod voditeljskom palicom učiteljice njemačkog jezika Željke Hutinski pripremili su predstavu pod nazivom Von den Kindern te ju vrlo dojmljivo i teatralno izveli na kazališnim daskama.

Predstava je zapravo recital koji govori o njihovim strahovima i potrebama, vrlo je atraktivna jer uz odličnu glazbu i maske učenici vjerno prikazuju svoje osjećaje. Koristili smo igru svjetla i sjene, pokret tijelima, plesnu koreografiju  i dojmljivu glazbenu podlogu te smo na taj način pokušali poslati snažnu poruku da svijet nije pravedan te da  je svako dijete važno i savršeno upravo takvo kakvo je. Da smo u tome uspjeli dokaz je izrazita fokusiranost publike u svakom trenutku njihove izvedbe, spontani pljesak u toku, te veliki na kraju izvedbe. Video s njihovim nastupom dostupan je na Facebook stranici – Ekult.

Osim na Thetarerspiele, učenici su sudjelovali i na dramskim radionicama koje se organiziraju u sklopu Theaterspiele, u Osnovnoj školi Vidovec, u subotu 13.4. 2019. te kroz pokret, igru, glumu i veselje mnogo naučili.

Više u fotogaleriji.