Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Autor: Ana Ilić, 7. 12. 2022.

Učenici osmih razreda i ove su se godine uključili u projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“. Projekt je organizirala i realizirala Javna ustanova „ Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“  pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja 5. i 6. 12. 2022. godine. Voditeljice i pratiteljice učenika tijekom realizacije ovoga projekta bile su njihove razrednice: Snežana Huđek, Lucija Katalenić, Dina Zebec i učiteljica hrvatskoga jezika Ana Ilić.

Prvi dan učenici su odmah nakon dolaska slušali predavanja Domovinski rat i Bitka za Vukovar u hostelu Dubrovnik, a potom razgledali postav MCDR Vukovar, točnije izložbu oružja u vojarni na otvorenom i zatvorenom prostoru te izložbu ratne dokumentacije uz stručno vodstvo. Poslije ručka uslijedio je posjet i razgledanje Gradskog muzeja Vukovar u dvorcu Eltz, a potom i Muzeja vučedolske kulture. Na povratku iz Muzeja vučedolske kulture, u kasnim popodnevnim satima, nezaobilazno je bilo penjanje na Vodotoranj s čijeg vrha su učenici panoramski upoznali Vukovar i spoznali važnost i simboliku tog objekta tijekom Bitke za Vukovar, a i poslije... Drugi dan boravka u Vukovaru bio je predviđen za posjet memorijalnim lokacijama u Vukovaru i izvan Vukovara (Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen-dom Ovčara, masovna grobnica na Ovčari, crkva svetog Filipa i Jakova, Vukovarska bolnica 1991., Trpinjska cesta – groblje tenkova, Memorijalni centar hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Velepromet i Borovo Comerce… Prije povratka u Varaždin učenici su sudjelovali u Školi mira i kvizu znanja u Domu Lavoslava Ružičke. Vidjeli smo i naučili puno toga jer smo u svakom trenutku i na svakoj lokaciji imali stručne vodiče koji su nam uz svoje znanje davali i životne smjernice za život u miru.

Svi smo bili dirnuti i knjiga dojmova se polako ispunjavala našim riječima ljubavi, tuge, suosjećanja, ponosa…  Svi učenici su zaslužili pohvalu za pokazano znanje i uzorno ponašanje kako i dolikuje na mjestima posebnog pijeteta.