Posjet ravnatelja iz Slovenije

Autor: Tamara Ređep, Karmen Hans - Jalšovec, Jelena Portner, 31. 5. 2022.

I. osnovnu škola Varaždin u utorak 31. 05. 2022. godine posjetiti su ravnatelji i stručni suradnici iz Slovenije u sklopu svoje stručne ekskurzije i posjeta Varaždinu. Nastavak je to suradnje sa osnovnom školom Bistrica ob Sutli sa kojom škola ima dugogodišnju uspješnu suradnju u realizaciji Erasmus projekata. U sklopu posjeta školi gostujućim ravnateljima i stručnim suradnicima dobrodošlicu je poželjela ravnateljica Karmen Hans-Jalšovec.

U uvodnom predavanju upoznala ih je sa povijesnim razvojem škole, postignućima, uspjesima i radom škole, zakonskoj regulativi i školskim sustavom u Republici Hrvatskoj.

U nastavku je slijedilo predavanje koje su pripremile dr.sc. Tea Pavičić Zajec školska projektna koordinatorica i mr.sc. Tamara Ređep učiteljica informatike. Posjetitelje iz Slovenije upoznale su s činjenicom da je u razdoblju od 2016. do 2022. godine 15 djelatnika I. osnovne škole Varaždin sudjelovalo u 3  Erasmus KA 1, a 30 učitelja i 15 učenika sudjelovalo je u 7 Erasmus KA 2 projekata. Također predstavile su edukativne društvene igre te priručnike za nastavnike koji su nastali kao rezultat projekata provedenih u uspješnoj suradnji s osnovnom školom Bistrica ob Sutli.

U slijedećem predavanju članice projektnog tima Erasmus+ KA 1 projekta „Pokretači budućnosti“, psihologinja Jelena Portner kao koordinatorica projekta i učiteljice Ružica Gregurić i Marina Kopjar predstavile su projekt. Govorile su o glavnom cilju projekta, aktivnostima u projektu te tako svaku mobilnost učitelja i stručnog suradnika predstavile posjetiteljima iz Slovenije. Također, prikazale su implementaciju novih metoda rada i znanja s darovitim učenicima u nastavni proces. Prikazale su aktivnosti, vježbe i konkretne primjere.

Nadalje, psihologinja je predstavila iskustvo I. osnovne škole u radu s daroviti učenicima. Prikazala je proces razvoja škole na tom području istaknuvši viziju škole kao škole koja je po mjeri svih učenika uz izraženu želju za stalnim napredovanjem i usavršavanjem. Dala je kratki pregled ekstrakurikularnih aktivnosti za darovite i visoko motivirane učenike.
Postignut je iskorak u obrazovanju darovitih učenika, škola je postala članica Europske mreže za podršku talentiranima i certificirana kao Europska talent točka. To je dodatna motivacija za nastavak razvijanja škole na području rada s darovitima, a kao interesna područja, istaknula je, diferencijaciju u nastavi, razvijanje rastućeg načina razmišljanja i poticanje kreativnih navika učenika.