Terenska nastava u Vukovaru

Autor: Ružica Gregurić, 30. 5. 2022.

Učenici 8. razreda I. osnovne škole škole Varaždin  putovali su 2. svibnja 2022. na  jednodnevnu terensku nastavu u Vukovar.  Dio je to projekta obveznoga posjeta učenika osmoga razreda gradu-heroju Vukovaru koji organizira javna ustanova "Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar".

Projekt obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskoga rata te značenju Bitke za Vukovar.

Na početku boravka u Vukovaru učenici su obišli izložbeni prostor Memorijalnoga centra te poslušali predavanje „Domovinski rat“.  U nastavku  posjetili su memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara. Uz pratnju stručnih vodiča obišli su  Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Kukuruzni put, crkvu sv. Filipa i Jakova te Trpinjsku cestu i Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti.

Nakon obilaska memorijalnih mjesta obišli su i razgledali Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture.

U službeni dio obilaska nije bio uključen posjet Vodotornju, stoga su ga učenici, uz plaćanje ulaznice od 30 kn,  posjetili u vremenu predviđenom za slobodne aktivnosti.

Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka?

(Siniša Glavašević)