Povratak u prošlost

Autor: Ružica Gregurić, 6. 3. 2024.

U utorak , 5. ožujka 2024., učenici šestog razreda u pratnji učitelja K. Zgrebec, M. Kopjar, D. Hižak i R. Gregurić sudjelovali su u jednodnevnoj terenskoj nastavi te posjetili Gradsko kazalište Žar ptica, Tehnički muzej i Etnografski muzej u Zagrebu. Učenici su pogledali novu predstavu Gradskoga kazališta Žar ptica Bornin vremeplov. Riječ je adaptaciji suvremenog dječjeg romana koji se bavi teškim temama poput invalidnosti i smrti roditelja. Dječak Borna vraća se pomoću vremeplova u prošlost kako bi još jednom zagrlio oca koji je preminuo.

Predstava je pustolovina koja odiše optimizmom i na kraju donosi poruku da je i u najtežim situacijama moguće naći utjehu i da je ljubav najvažnija.
U nizu zabavnih situacija i živopisnih likova prikazan je način života u zagrebačkom Črnomercu 80-ih godina prošloga stoljeća. Tehnika, automobili, jezik i način života mladih toga vremena na šaljiv se način uspoređuju s današnjim. Dugačak pljesak kojim su učenici nagradili glumce pokazao je da je povratak u prošlost bio uspješan.

U Tehničkome muzeju učenici su razgledali rudnik, izložbu prometnih sredstava te pratili atraktivnu prezentaciju u Demonstracijskom kabinetu Nikole Tesle. Neki učenici sudjelovali su u provođenju pokusa.
Učenici su također posjetili Etnografski muzej gdje su razgledali stalni postav te izložbu Intimni prostori svakodnevice u kojoj su izloženi predmeti iz zbirke pokućstva iz 19. stoljeća te do prve polovice 20. stoljeća.
U poludnevnoj šetnji kroz vrijeme – učenici su upoznali fićeka i stojadina, naučili kako se nekad rudarilo, kako se odijevalo, kako zabavljalo te još jednom osvijestili da je život postojao i prije društvenih mreža.