PROVEDEN PROJEKTNI DAN NA TEMU „MEDIJSKA PISMENOST“

Autor: Valentina Bolčević Novak, 15. 2. 2024.

U četvrtak, 15. veljače 2024., u našoj školi održan je projektni dan na temu „Medijska pismenost“ koji je bio organiziran za učenike od I. do VIII. razreda. Projektni dan obuhvaćao je provedbu raznovrsnih aktivnosti vezanih uz medije i razvoj medijske pismenosti, a koje su za učenike pripremili ravnateljica škole, stručne suradnice te razredni i predmetni učitelji.

Medijska pismenost, tj. sposobnost kritičkog razumijevanja i odgovorne interakcije s medijima, nikada nisu bili toliko važni kao u današnjem svijetu. Shodno tome, istaknuti zadatak obrazovanja postaje aktivno promišljanje i djelovanje u smjeru razvoja onih kompetencija koja će učenicima omogućiti razvoj medijske pismenosti, odnosno potaknuti razgovore o medijima te sigurnom korištenju tehnologija, a bez kojih ne možemo napredovati u 21. stoljeću. Upravo to bila je „nit vodilja“ i naše škole u osmišljavanju tematike ovogodišnjeg projektnog dana.

Jedan od važnih ciljeva projektnog dana bio je učenike osposobiti za kritički odnos prema medijskim porukama, razumijevanje utjecaja medija i njihovih poruka na društvo i pojedinca, njihovo stvaranje i odgovorno odašiljanje. Sve to učenici su razvijali kroz različite edukativne i kreativne radionice na satovima svojih učitelja. Nadalje, kroz izložbu različitih starih medijskih uređaja u školskom holu, učenici su imali priliku upoznati se poviješću njihove uloge, nastanka i razvoja, ali se neposredno upoznati i s osnovama robotike te programiranja, što je očekivano izazvalo njihov poseban interes i pažnju.

Kod djece i mladih potrebno je razvijati navike aktivnog, svjesnog, kvalitetnog i svrhovitog korištenja informacijskog sadržaja, jer mediji nisu sami po sebi prirodno dobri ili loši. Radi se o tehnologiji koju se može koristiti na različite načine, a u što su se u četvrtak uvjerili i naši učenici. Kako bi mediji pozitivno utjecali na njihove živote, učenici trebaju poznavati pozitivne, ali još više i one negativne strane koje oni donose. Osim kroz već spomenute radionice, učenici su o tome mogli naučiti i kroz predavanja psihologinje i pedagoginje na temu „Reklamiranje u medijima“, odnosno „Lažne vijesti“.

Kroz projektni dan „Medijska pismenost“ učenicima se nastojalo pružiti priliku za učenje o medijima, a sve kako bi se utjecalo na razvoj onih znanja, vještina i stavova koji će im omogućiti što bolje snalaženje u „svijetu medija“. Naime, što ranije i više truda uložimo u medijsko obrazovanje učenika, to ćemo prije izgraditi generacije odgovornih i mudrih medijskih korisnika koji s kritičkim odmakom koriste i vrednuju medijske sadržaje i medijski svijet.