PREDSTAVA „RASPUCAVANJE“

Autor: Karmen Hans - Jalšovec, Valentina Bolčević Novak, 9. 2. 2024.

U holu škole 7.veljače 2024. godine za učenike V. - VIII. razreda izvedena je predstava  „Raspucavanje“ u produkciji Kazališta Lutonjica Toporko, a u suradnji sa Hrvatskim nogometnim savezom i Ministarstvom znanosti i obrazovanja.

Predstava je prvi puta izvedena na obljetnicu pobjede hrvatske nogometne reprezentacije nad Brazilom na Svjetskom prvenstvu u Kataru. Njezina izvedba ujedno je i zahvala svim navijačima koju su tada u našoj školi dali veliku potporu izborniku i reprezentaciji na putu prema osvajanju svjetske medalje.

“Raspucavanje” govori o tri školarca, Hrvatu Borni, Slovencu Alešu i Romu Kemalu, kroz čiju se stvarnost reflektiraju brojne opterećujuće činjenice u današnjem hrvatskom multikulturalnom društvu. Kroz predstavu se edukativno i preventivno nastoji doprinijeti suzbijanju neprihvatljivih ponašanja u nogometu, sportu, ali i društvu u cjelini.

Gledajući predstavu s velikim zanimanjem, naši su učenici osvijestili problematiku međuvršnjačkog nasilja, rasne i spolne diskriminacije i drugih  problema koji se sve češće ogledaju u našem društvu. Najvažnija poruka ove predstave učenicima jest da nasilje nikada nije rješenje te da su pomirenje i zajedništvo unatoč našim razlikama plemenite vrline kojima treba težiti u životu.