Međunarodni dan broja pi

Autor: Marina Kopjar, 21. 3. 2017.

Učenici sedmih razreda obilježili su 14. ožujka na satu matematike Dan broja pi. Mogli su se natjecati u nabrajanju decimala broja pi, prostoručnom crtanju kružnice ili izradi plakata na temu broja pi. Kroz prezentaciju su saznali i ponešto o značaju i povijesti tog broja, ali i mnoge druge zanimljivosti o broju pi.

Broj pi je matematička konstanta, beskonačan decimalni broj, a iznosi približno 3.14, Najjednostavnije se izračunava kao omjer opsega i duljine promjera kruga. No brojni su i drugi geometrijski, računski i eksperimentalni načini izračunavanja broja pi. Koristi se u mnogim formulama u matematici i fizici.

Prva velika proslava Dana broja pi organizirana je 1988. godine u San Franciscu. Od tada pa do danas na taj se datum na različite načine organizira proslava vezana uz broj 3.14, a najimpresivniji je  svjetski rekord kojeg drži Indijac s izgovorenih napamet 70 tisuća i 30 decimala broja pi.