Početak Kampanje „Za manje otpada“

Autor: Draženka Kolonić, 10. 11. 2016.

U četvrtak, 10.11. 2016. g. u našoj školi po četvrti put službeno smo označili početak Litter Less Campaign ili Kampanje „Za manje otpada“. Naša tema u ovoj školskoj godini  je Smanjenje korištenja pvc vrećica. Cilj Kampanje je smanjiti otpad (u ovom slučaju pvc vrećice) i dugoročno utjecati na promjenu navika. Za potrebe provođenja Kampanje škola dobiva 500 dolara.

Glavni organizatori  Kampanje su  Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš- FEE  kroz programe Eko-škole  i zaklada Wrigley Company Foundation. Nacionalni koordinator za Eko –škole u RH Udruga „Lijepa naša“ odabire škole koje će sudjelovati i mi smo sada već četvrti put sudionici Kampanje! Za sudjelovanje treba imati zanimljivu temu, a ovaj put mi smo odabrali Smanjenje korištenja pvc vrećica. Kampanja je u našoj školi službeno započela nizom aktivnosti na temelju kojih ćemo izraditi naš plan i dalje odrađivati zadatke prema zadanih sedam  koraka Eko škole. Početak Kampanje obilježili smo ovim aktivnostima:

• proveli smo anketu među učenicima i djelatnicima o štetnosti plastične ambalaže, posebno PVC vrećica na živa bića i okoliš, o učestalosti upotrebe tih vrećica, te spremnosti na promjene navika: korištenje vrećica za višestruku upotrebu - platnenih vrećica ili vrećica od recikliranih materijala

(Uz niz edukativnih i praktičnih radionica naš  plan je i sašiti platnene vrećice, otisnuti na njih logo škole i ponuditi ih učenicima kao trajno rješenje umjesto PVC vrećica)

• proveli smo  istraživanje: izbrojili  količinu vrećica u svim razrednim odjelima ( koliko vrećica danas imaju u školi-početno stanje , a na kraju Kampanje napravit ćemo završno), izraženo u kg
  • pogledali smo film „Bag it“ ( prikazan na HTV u veljači 2016., preveden kao „Vreće su za smeće“ ) u cilju osvješćivanja problema - edukativni dokumentarni film o štetnosti PVC vrećica