Videokonferencija - 4. sat povijesti iz Vukovara

Autor: Ana Ilić, 21. 11. 2013.

U ovogodišnjoj videokonferenciji 15. 11. 2013. sudjelovali su i naši učenici osmih razreda i članice scenske grupe koje su prenijele pozdrave svih učitelja i učenika naše škole svim sudionicima ovoga projekta. Iz dvanaest dvorana diljem Hrvatske u ovaj projekt uključilo se tristo učenika iz petnaest škola.

Projekt je započeo s javljanjem škola iz Vukovara, a predavanje Domovinski rat na području Like i obrana grada Gospića 1990. – 1995. pripremili su učenici i njihovi gosti iz OŠ dr. Jure Turića iz Gospića.

U predstavljanju naše škole i naših aktivnosti vezanih uz dane sjećanja na žrtve Vukovara, i Domovinskoga rata uopće, naše učenice su naglasile: „Svake godine, početkom studenoga, iz dubine svojih duša izvlačimo najtoplije i najmekše niti sjećanja, kao nadahnuće za čudesno tkanje našeg dječjeg  stvaralaštva posvećenog svim žrtvama Domovinskoga rata.

I ove godine, već tradicionalno, osmi razredi posjetili su Vukovar, a sve viđeno i doživljeno, u svojoj smo školi pretočili u naša mala djela o velikim ljudima.

Ovih dana, snagu nam je dao i duh ojačao naš projekt Budnice u očuvanju hrvatske narodne svijesti. U našoj školi odzvanjale su budnice kojima smo veličali naše ime, naš jezik, naš narod i domovinu.

A 17. studenoga 2013. zajedno sa svojim učiteljima, zapalit ćemo svijeće na našem trgu i ujediniti se sa svima vama u molitvi i sjećanju na one, koji su dostojni našeg najvišeg poštovanja.“

Na kraju predstavljanja naše škole i našega grada članice scenske grupe  Eva Sajko i Kristina Pagon, učenice 5. razreda, pozdravile su sve sudionike stihovima Šenoine Hrvatske pjesme. U pratnji učenika bile su učiteljice hrvatskoga jezika Ružica Gregurić i Ana Ilić.

Iz naše Županije u 4. sat povijesti iz Vukovara uključila se i OŠ „Vladimir Nazor“ Sveti Ilija.