Projekt povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje - „Od prve žetve do kruha… i s kruhom kroz povijest“

Autor: Ana Ilić, 29. 10. 2019.

Tijekom listopada obilježavaju se Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje diljem Lijepe Naše u svim vrtićima, školama i domovima. Tako smo i mi osmislili projekt povodom Dana kruha pod radnim naslovom „Od prve žetve do kruha… i s kruhom kroz povijest“ i predstavili ga 18. 10. 2019. u našoj školi, a s ciljem da u svakome od nas pobudi osjećaj zahvalnosti zbog svake mrvice kruha koju svakodnevno blagujemo jer put od zrna do kruha je izuzetno dug i težak.

Da bi projekt uspio, tjednima smo se pripremali istražujući i provodeći niz aktivnosti, a neke od njih su bile:

• prikupiti i kazivati izreke i mudroslove o kruhu na hrvatskom, njemačkom i engleskom jeziku
  • proučiti citate iz knjige P. Matvejevića Kruh Naš, odabrati najzanimljivije i najpoučnije i pripremiti izlaganje
  • izložiti prikupljene vrste žitarica u manje jutene vrećice i postaviti crteže klasa i zrnja sa nazivom žitarice
  • uvježbati kazivanje poezije posvećene kruhu
  • provesti literarnu radionicu i pročitati najuspjelije literarne radove
  • uvježbati recitale Krušno ozračje i Kruh u našim osjetilima
  • osmisliti i izvesti scensku igru „U školskoj blagovaonici“
  • provesti anketu u petim razredima o konzumiranju kruha i krušnih proizvoda, obraditi dobivene podatke, izložiti i obrazložiti dobivene rezultate
  • otkriti i obrazložiti simboliku kruha
  • pripremiti, izvesti i obrazložiti pokus – građa sjemenke i proces klijanja (pšenica)
  • pripremiti, izvesti i obrazložiti pokus – kemijski procesi tijekom pripreme kruha
  • izložiti najuspjelije likovne i literarne radove s temom kruha i plodova zemlje na panoima u holu škole
  • ispeći kruh i krušne proizvode, donijeti plodove zemlje i izložiti ih u holu škole
  • napisati konferansu i uvježbati predstavljanje projekta.

Na kraju smo zahvalili svima koji su nam svesrdno pomagali u provođenju našega projekta i pozvali sve okupljene da u miru i dostojanstveno blagujemo kruh i krušne proizvode. Dugi, dugi pljesak bio nam je nagrada i potvrda da smo na dobar način spojili lijepo i korisno.