XV. Theaterspiele

Autor: Željka Hutinski, 17. 4. 2018.

U Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu održavale su se XV. Kazališne igre na njemačkom jeziku – Theaterspiele od 12. do 14. 4. 2018. na kojima se naša škola po prvi puta predstavila s predstavom Der Teufel mit den drei goldenen Haaren.

Već 15 godina se na području sjeverozapadne Hrvatske organiziraju  jedine Dramske igre na njemačkom jeziku - „Theaterspiele“ .

To je projekt koji je u ovih 15 godina izrastao u međunarodnu manifestaciju uz jaku potporu Zaklade podunavskih Švaba iz Stuttgarta, Ambasade Savezne Republike Njemačke, Središnjeg ureda za školstvo u inozemstvu pri Ambasadi Republike Njemačke, Grada Varaždina, Županije Varaždinske, općine Vidovec, Udruge za popularizaciju njemačkog jezika na području Republike Hrvatske „Europski kulturni krug-EKULT“, te brojnih medijskih pokrovitelja.

Cilj Dramskih igara na njemačkom jeziku je promicanje njemačkog jezika na ovom području, razvoj suradnje obrazovnih institucija na svim razinama školovanja i to ne samo na području Republike Hrvatske nego i na međunarodnoj razini.

Cjelokupna manifestacija odvija se u tri dana kroz koje je svakoj dramskoj skupini omogućeno da nastupi sa svojom predstavom na njemačkom jeziku u jedinstvenom prostoru Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu. Kazališna smotra nije natjecateljskog karaktera.

Ove godine na jubilarnim, petnaestim po redu Kazališnim igrama sudjelovalo je oko 1000 djece, odnosno 54 grupe iz Njemačke, Austrije, Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Rumunjske, Mađarske i Hrvatske, od djece predškolske dobi, osnovnoškolaca, srednjoškolaca te fakulteta.

Naša škola po prvi puta je sudjelovala u Kazališnim igrama te su se predstavili članovi dramske grupe Die Helden, učenici 6., 7. i 8. razreda: Tonka Igrec, Mia Kovačić, Petar Drožđek, Ivona Suhić, Ivan Vugrinec, Bard Krsto Plemić, Franka Jalšovec, Ana Bobić, Jakob Terstenjak, Ema Dvorščak, Bruna Hercigonja, Ema Kovačić, Mateja Nogić, Katarina Šprem – Veljavečki, Nikola Lazar, Roko Ereš i Bela Runjak. Pod voditeljskom palicom učiteljice njemačkog jezika Željke Hutinski pripremili su predstavu pod nazivom Der Teufel mit den drei goldenen Haaren te je vrlo uvjerljivo i sjajno izveli na kazališnim daskama. To je zapravo dramski prikaz Grimmove bajke Vrag sa tri zlatne dlake. Predstavu su marljivo pripremali čitavo polugodište, jako su zavoljeli njemački jezik i dramski izraz te se već nestrpljivo vesele nekoj novoj dramskoj priči sljedeće godine koju će izvesti na svoj način na novim Kazališnim igrama.

Osim mogućnost da se grupe predstave  svojom predstavom, u okviru Dramskih igara organizirane su i radionice od strane Akademije za dramsku umjetnost iz Ulma za učenike i učitelje njemačkog jezika na temu „Theater spielen im Deutschunterricht„  kroz koje se stječu dragocjena iskustva na području dramskog izraza.  U Osnovnoj školi Vidovec 14.4. 2018. članovi grupe Helden sudjelovali su u dramskim radionicama te kroz pokret, igru, glumu te veselje mnogo naučili.