Tečaj orijentacijskog trčanja

Autor: Marina Kopjar, 3. 5. 2016.

Tokom mjeseca svibnja i lipnja održavat će se tečaj orijentacijskog trčanja za sve učenike I. OŠ, ali i za njihove roditelje, jer se radi o obiteljskom sportu. Predavanja će se održavati u prostorijama I. OŠ, a vježbe na terenu će biti organizirane u gradu i okolici. Tokom tečaja predviđeno je i sudjelovanje na orijentacijskim natjecanjima. Detaljne informacije, datume i mjesta održavanja možete pročitati u priloženom dokumentu.

Orijentacijsko trčanje će Vas i cijelu Vašu obitelj odvesti u prirodu, na mjesta koja su samo rijetki pojedinci vidjeli. U slučaju potrebe uvijek imate prijatelja koji će Vam rado pomoći i pokazati Vam prve korake. Outdoor sportovi su u snažnom usponu.

Orijentacija je smišljeno kretanje po nepoznatom terenu s osnovnim ciljem da se uz pomoć zemljovida i kompasa osoba orijentira i pronađe unaprijed određene kontrolne točke ucrtane na zemljovidu, i to u što kraćem vremenu. Put između kontrolnih točaka bira sam. Natjecateljska zemljišta su šume s vrlo različitim oblicima vegetacije i konfiguracije zemljišta.

Neke prednosti orijentacijskog trčanja:

aktivan boravak u prirodi, relativno čistoj i nezagađenoj, udaljenoj od urbanih sredina
utjecaj povoljnih vremenskih parametara (zrak, sunce, voda, viša nadmorska visina)
višestruka psihofizička angažiranost učesnika, odnosno cjelokupnog organizma svakog pojedinca u optimalnim klimatskim uvjetima
pristupačnost bavljenja ovim sportom za sve uzraste oba spola, bez obzira na njihova početna znanja i psihofizičku kondiciju.

Iako se radi o sportskoj disciplini, orijentacija privlači cjelokupne obitelji koje istovremeno mogu nastupati na natjecanjima, kako rekreativno tako i “profesionalno”.

Plan_tecaja_orijentacije.pdf (325.63 KB)