Galska proslava blagdana Saman (današnjeg Halloweena)

Autor: Kamelija Habulin, 8. 11. 2015.

Učenici 4. razreda 1. i 3.OŠ Varaždin susreli su se u petak 30.studenog 2015. na 3.OŠ kako bi se međusobno upoznali na početku peterogodišnje suradnje, a povodom proslave galskog blagdana Sama.

Zašto Saman? Gali, narod čije ime poznamo iz stripova Asterix i Obelix, jedni su od potomaka današnjih Francuza, a noć uoči 1. studenog slavili su stari keltski blagdan Saman. Na taj dan palili su vatre i svijeće u čast predaka, prerušavali se, pravili šale te plesali i svirali jer je slijedećeg dana za njih započinjala nova godina. Današnji Halloween je moderna inačica tog starog običaja.

Zbog toga su učenici na taj dan došli maskirani, donijeli piće i slatke grickalice.

Proslavu su učenici započeli predstavljajući na francuskom jeziku svoj kostim, potom su odgovarali na pitanja iz kviza o običajima starih Gala. Zatim su kušali čaroban napitak te tortu koju je donijela jedna učenica. Zabava je završila kratkim plesom na francuske hitove 21.stoljeća.

Zahvaljujem učenicima i roditeljima na divnoj suradnji, pomoći i još boljoj zabavi.