Održano je matematičko natjecanje Klokan bez granica

Autor: Marina Kopjar, 23. 3. 2015.

Prošlog tjedna u našoj je školi održano matematičko natjecanje „Klokan bez granica“. Na natjecanju je sudjelovalo ukupno 84 učenika: 49 učenika nižih razreda i 35 učenika viših razreda. Natjecanje je ove godine organizirano u preko 1 200 osnovnih i srednjih škola u cijeloj Hrvatskoj, a sve pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i Hrvatskog matematičkog društva.

Udruga "Klokani bez granica" međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan" koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

Rješenja zadataka biti će objavljena 17. travnja 2015. godine na http://www.matematika.hr/klokan/2015/. Rezultati natjecanja najbolje plasiranih učenika biti će objavljeni 4. svibnja 2015. godine na mrežnim stranicama HMD-a, a ostali sudionici će moći svoj plasman saznati kod povjerenika škole (učiteljice Marine Kopjar) te kod svojih razrednih učiteljica ili učiteljica matematike. Osvojene nagrade biti će učenicima uručene tokom lipnja.