Glagoljica u I. osnovnoj školi Varaždin

Autor: Marija Hublin, 13. 12. 2013.

U okviru projekta Glagoljica - pismo hrvatske kulture učenici šestih razreda predstavili su krajem studenoga i početkom prosinca u školskom holu izložbu svojih radova - plakata, slovarica, likovnih radova, karti glagoljskih spomenika i kartica za igru pamćenja nastalih kao rezultat njihova upoznavanja i proučavanja pisma glagoljice i glagoljskih spomenika, ostvarenog u korelaciji triju predmeta: hrvatskoga jezika, likovne kulture i povijesti.

Tijekom listopada i studenoga učenici su na nastavi hrvatskoga jezika i povijesti imali priliku podrobnije upoznati baštinu vezanu za glagoljašku kulturu na prostoru Hrvatske te shvatiti povijesne okvire nastanka glagoljice i prvih hrvatskih spomenika. Uspjeli su detaljnije proučiti i upoznati to staro hrvatsko pismo, naučili napisati glagoljicom svoje ime i prezime,  čitati i pisati jednostavne rečenice, odgovarati na jednostavna pitanja na glagoljici te su samostalno izradili niz zanimljivih didaktičkih materijala među kojima su kviz o glagoljiciglagoljske slovarice, plakati, karte glagoljskih spomenika, slikovnice o glagoljskim spomenicima te kartice za igru pamćenja ("memory") o glagoljskim spomenicima.

Učiteljica Verica Vlahović implementirala je to poznavanje glagoljice na satu likovne kulture obrađujući vrste reljefa i plastične teksture i tako su nastali uspješni likovni radovi: reljefno izrađeni inicijali učenika na glagoljici u tehnici glinamola, čiju nam je izložbu također pripremila učiteljica Vlahović.

Ovim su projektom u korelaciji triju nastavnih predmeta (hrvatski jezik, likovna kultura, povijest) ostvareni ciljevi poput razvijanja istraživačkog pristupa u učenju i stjecanju novih spoznaja korištenjem raznih izvora informacija, razvijanja svijesti o potrebi očuvanja povijesne, nacionalne i kulturne baštine te popularizacija povijesti pisma i knjige.

Projekt je uz učiteljicu Vericu Vlahović s učenicima realizirala i učiteljica hrvatskoga jezika Marija Hublin.

Ovdje možete pogledati fotografije izloženih učeničkih radova.