Galska proslava blagdana Saman (današnjeg Halloweena)

Autor: Kamelija Habulin, 11. 11. 2013.

Učenici 4. razreda 1. i 3.OŠ Varaždin i ove su godine započeli s učenjem francuskog jezika kao izbornog predmeta. Kako bi se međusobno upoznali na početku peterogodišnje suradnje, na 3.OŠ. Varaždin priređena je proslava galskog blagdana Sama.

Zašto Saman? Gali, narod čije ime poznamo iz stripova Asterix i Obelix, jedni su od potomaka današnjih Francuza, a noć uoči 1. studenog slavili su stari keltski blagdan Saman. Na taj dan palili su vatre i svijeće u čast predaka, prerušavali se, pravili šale te plesali i svirali jer je slijedećeg dana za njih započinjala nova godina. Današnji Halloween je moderna inačica tog starog običaja.

Zbog toga su učenici na taj dan došli maskirani, donijeli piće, slatke i slane grickalice.

Proslavu su učenici započeli igrom upoznavanja, zatim su predstavili na francuskom jeziku svoj kostim, te su potom odgovarali na pitanja iz kviza o običajima starih Gala. Zatim su kušali čaroban napitak te grickalice i slastice. Zabava je završila kratkim plesom na francuske hitove 21.stoljeća i preranim odlaskom kući.

Zahvaljujem učenicima i roditeljima na divnoj suradnji, pomoći i još boljoj zabavi.